כולם אוהבים ליצנים וקוסמים

תוֹכֶן הָעִנייָנִים

כשאנחנו מחפשים דרך מעניינת ומשעשעת להפעלה ביום הולדת הקונוטציה הראשונה שלנו היא כמובן הליצן הקלאסי של פעם: עם האף האדום, תלבושת בשלל צבעים ובולטת בשונה למקובל, נעלים ענקיות, ואיפור פנים מלא עם פה גדול בצבע אדום שמעוצב בצורה של חיוך ענק – בשונה מאוד מאיך שליצן או קוסם לילדים נראה בימינו.

ליצנים מטרתם היא לבדר את הקהל או את האנשים הנמצאים איתם באמצעות בדיחות ותרגילי הומור. שימוש בליצנים נפוץ גם כ"ליצן רפואי" המשתמש בהומור לצורך ריפוי, שיפור איכות חייהם ותפקודם של החולים. אך לאט לאט דמותו של הליצן תפסה תאוצה ונכנסה לרשימת הפחדים הנפוצים בעולם.

אז למה דווקא בחרו בדמות של ליצן קוסם?

החל משנת 1980 יצא המונח "קולרופוביה" המתאר פחד חריג ובלתי נשלט מליצנים, כמו כן המונח מתייחס גם לפחד מדמויות מחופשות מול ילדים. כיום, שימוש בדמות של ליצן הפכה יותר ויותר פופולרית למקורות מפחידים בסרטים ואף ספרים.

אחד מספרי האימה הכי מפורסמים המתבסס על דמות של ליצן שהצליח להשריש את הפחד בקרב האוכלוסייה זהו הספר "זה" שנכתב על ידי סטיבן קינג בשנת 1986, המספר את סיפורם של שבעה חברים בסביבות גיל ה-11 אשר גרים בעיר דמיונית בשם דרי.

כל אחד מאותם הילדים פוגש במפלצת אחת שמשנה את צורתה לאותו פחד עמוק מול אותו ילד, צורתה הנפוצה של המפלצת היא ליצן והיא שוכנת בתעלות הביוב מתחת לעיר. הילדים מחליטים שהם נעזרים אחד בשני ויורדים לתעלות הביוב על מנת להרוג את המפלצת אך באותו הלילה הם לא מצליחים והם נשבעים שבועת דם כי הם לא שוכחים את אירועי אותו קיץ וכי אם "זה" יחזור הם יתאחדו כדי להילחם בו מחדש.

לספר ישנו קו עלילה נוסף בו מדובר בכמה שנים לאחר מכן שהילדים כבר גדולים ו"זה" חוזר. לכן הם מארגנים את החבורה מחדש כדי להרוג אותו. הספר זכה לפרסום רב מאוד שאפילו הופקו שני סרטי קולנוע המבוססים עליו בשנת 1990, ו- 2017.

בנוסף, לאחר יציאת הספר הגיעה שרשרת של מתיחות על פי הספר במטרה להבהיל את הורים מדמות רצחנית בתחפושת של ליצן מה שהביא לבהלה גדולה והפחד מליצנים גדל. הצגתם של ליצנים בתור דמות המביעה אימה ורשע מול ילדים בעולם הטלוויזיה והספרות גרמה לשינוי האווירה מול ליצן.

במקום להרגיש כי ליצן נועד להביא עליצות ושעשוע, ליצן נותן הרגשה של חרדה ולחץ. אך במקור, כולנו יודעים שליצן ובמיוחד ליצן יום הולדת, הוא טוב, מעודד ילדים וגורם לאנשים לצחוק וזו היא מטרתו. ליצן יום הולדת מטרתו כמקצוע מהנה לילדים ויכול אפילו לגרום לצחוקם של המבוגרים אשר צופים בו.

ליצנים עדיין מעוררים פחד בקרב ילדים אבל מחקרים מראים כי הזאטוטים גורמים לחיבור מהיר לדמות מלאת הצבעים, הססגונית שלא מפחדת לצחוק על עצמה ולהזכיר לכולנו שאנחנו בסך הכול אנושיים.

שתפו אם אהבתם!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
זיגי הקוסם
זיגי - קוסם לילדים

אני זיגי, קוסם אנרגטי שאוהב קסמים ואוהב לגרום לילדים לאהוב קסמים. כשהתחלתי בעולם הקסמים ידעתי שאני אהיה קוסם שאוהב את הקהל שלו, והכי נהנה – כשהקהל אוהב בחזרה.

רוצים את זיגי באירוע שלכם?

מלאו את הפרטים וזיגי יחזור אליכם

עוד בנושא
אני זמין כעת!
רוצים לראות את החיוך הקסום של ילדכם באירוע שלהם?
מאמרים נוספים
איך להכין את הילד לחגיגת יום ההולדת

ילד אסור, ילד מותר הרגע מתקרב, עוד כמה דקות יגיע קוסם יום ההולדת , הבלונים והקישוטים יתלו וכל הילדים יגיעו. כשהמוזיקה תתנגן וההפעלה תתחיל, אתם רוצים שהילד

זיגי הקוסם מחלק פרסים לילדים
Uncategorized
איך הופכים לקוסם?

שאלה קסומה…אחד הדברים היפים בתחביב ובעיקר במקצוע הקוסמות הוא העדר קיומה של תשובה חד משמעית וגורפת לשאלה שבכותרת. קוסמים שונים התחילו מנקודת מוצא שונה, מקו

קסם של יום הולדת

מי מאתנו, מבוגרים או צעירים לא אוהב לחיות בעולם קסום? עולם שכל מה שרוצים ניתן לחולל בו בהבל פה או אפילו בניד עפעף. זו הסיבה

קוסם ליום הולדת ברעננה

לילד יש יום הולדת ואתם מחשפים הפעלה מקורית? חשובה לכם הפעלה שכולם יזכרו אבל אתם רוצים לשמור על אירוע ברמה גבוהה? הזמנה של קוסם לאירוע

קוסם ליום הולדת בכפר סבא

אם אתם מחפשים הופעה ליום ההולדת, שאתם רוצים שגם תגרום לחברים ליהנות אבל גם חשובה לכם המקוריות, יש לנו הצעה בשבילכם. הפעלה על ידי קוסם

דילוג לתוכן