לוגו זיגי עם סלוגן
בית > בלוג > כולם אוהבים ליצנים וקוסמים - הסרט "זה" בקולנוע

כולם אוהבים ליצנים וקוסמים - הסרט "זה" בקולנוע

כותב המאמר - זיגי קוסם ואמן חושים

כשאנחנו מחפשים דרך מעניינת ומשעשעת להפעלה ביום הולדת הקונוטציה הראשונה שלנו היא כמובן הליצן הקלאסי של פעם: עם האף האדום, תלבושת בשלל צבעים ובולטת בשונה למקובל, נעלים ענקיות, ואיפור פנים מלא עם פה גדול בצבע אדום שמעוצב בצורה של חיוך ענק - בשונה מאוד מאיך שליצן או קוסם לילדים נראה בימינו. . ליצנים מטרתם היא לבדר את הקהל או את האנשים הנמצאים איתם באמצעות בדיחות ותרגילי הומור. שימוש בליצנים נפוץ גם כ"ליצן רפואי" המשתמש בהומור לצורך ריפוי, שיפור איכות חייהם ותפקודם של החולים. אך לאט לאט דמותו של הליצן תפסה תאוצה ונכנסה לרשימת הפחדים הנפוצים בעולם.

אז למה דווקא בחרו בדמות של ליצן קוסם?


החל משנת 1980 יצא המונח "קולרופוביה" המתאר פחד חריג ובלתי נשלט מליצנים, כמו כן המונח מתייחס גם לפחד מדמויות מחופשות מול ילדים. כיום, שימוש בדמות של ליצן הפכה יותר ויותר פופולרית למקורות מפחידים בסרטים ואף ספרים.

אחד מספרי האימה הכי מפורסמים המתבסס על דמות של ליצן שהצליח להשריש את הפחד בקרב האוכלוסייה זהו הספר "זה" שנכתב על ידי סטיבן קינג בשנת 1986, המספר את סיפורם של שבעה חברים בסביבות גיל ה-11 אשר גרים בעיר דמיונית בשם דרי. כל אחד מאותם הילדים פוגש במפלצת אחת שמשנה את צורתה לאותו פחד עמוק מול אותו ילד, צורתה הנפוצה של המפלצת היא ליצן והיא שוכנת בתעלות הביוב מתחת לעיר. הילדים מחליטים שהם נעזרים אחד בשני ויורדים לתעלות הביוב על מנת להרוג את המפלצת אך באותו הלילה הם לא מצליחים והם נשבעים שבועת דם כי הם לא שוכחים את אירועי אותו קיץ וכי אם "זה" יחזור הם יתאחדו כדי להילחם בו מחדש. לספר ישנו קו עלילה נוסף בו מדובר בכמה שנים לאחר מכן שהילדים כבר גדולים ו"זה" חוזר. לכן הם מארגנים את החבורה מחדש כדי להרוג אותו. הספר זכה לפרסום רב מאוד שאפילו הופקו שני סרטי קולנוע המבוססים עליו בשנת 1990, ו- 2017. בנוסף, לאחר יציאת הספר הגיעה שרשרת של מתיחות על פי הספר במטרה להבהיל את הורים מדמות רצחנית בתחפושת של ליצן מה שהביא לבהלה גדולה והפחד מליצנים גדל. הצגתם של ליצנים בתור דמות המביעה אימה ורשע מול ילדים בעולם הטלוויזיה והספרות גרמה לשינוי האווירה מול ליצן. במקום להרגיש כי ליצן נועד להביא עליצות ושעשוע, ליצן נותן הרגשה של חרדה ולחץ. אך במקור, כולנו יודעים שליצן ובמיוחד ליצן יום הולדת, הוא טוב, מעודד ילדים וגורם לאנשים לצחוק וזו היא מטרתו. ליצן יום הולדת מטרתו כמקצוע מהנה לילדים ויכול אפילו לגרום לצחוקם של המבוגרים אשר צופים בו. ליצנים עדיין מעוררים פחד בקרב ילדים אבל מחקרים מראים כי הזאטוטים גורמים לחיבור מהיר לדמות מלאת הצבעים, הססגונית שלא מפחדת לצחוק על עצמה ולהזכיר לכולנו שאנחנו בסך הכול אנושיים.· חזרה לבלוג המלא ·    קטגוריות: כללי      תגיות: קוסם לילדים  חשוב לדעת  קוסם ליום הולדת  קוסם לימי הולדת  קוסם  תגובות
הוסף תגובה חדשה
שם:
תגובה:
לפרטים נוספים חייגו אליי 052-3399049
או מלאו את הטופס עכשיו וקבלו הצעת מחיר מיד
לקבלת הצעת מחיר מיד:לוגו נקי זיגי הקוסם        
052-339-9049 • magic@zeegee.co.il  
מתנה יוטיוב פייסבוק English website